.: AKTIVITY NADAČNÍHO FONDU :.


Benefiční setkání 2021 - JEDEN Z NÁS

Dnešní benefiční setkání k připomenutí 119. výroční narození kněze Josefa Toufara jsme nazvali „JEDEN Z NÁS“.

Josef Toufar se narodil 14.7. roku 1902 ve vesničce Arnolec. Toufarova rodina měla poměrně velké hospodářství, v rodném Toufarové domě býval místní hostinec a navíc, otec Toufar býval starostou obce. Mladý Josef znal práci v zemědělství, viděl, že lidé ve vsi se potřebují scházet a družit se spolu ale také viděl, že problémy ve vsi je třeba řešit, aby se lidem žilo lépe. Všechny tyto podněty mladý Josef Toufar vstřebával během svého dětství a mládí v Arnolci. Jeho velkým přáním, již od dětských let bylo, stát se knězem.

Po mnoha těžkostech se Josefovi dětský sen splnil. Když mu, jako novoknězi, byla přidělena farnost Zahrádka a později i zdejší farnost Číhošť, Josef Toufar byl nejenom dobrým duchovním otcem, ale vždy se aktivně zajímal o životy lidí v obci, mládež podporoval ve vzdělání i kultuře, neváhal pomoci při práci na polích, organizoval brigády na zvelebení kostelů, které spravoval a celkově se snažil lidi spojovat, nehleděl přitom, kdo chodí do kostela, kdo je bezvěrec nebo kdo je jiného vyznání …

Lidé měli faráře Josefa Toufara upřímně rádi, ať už působil ve farnosti Zahrádka nebo i v číhošťské farnosti, vždyť on byl, jak říkali „JEDEN Z NÁS“.

A takového Josefa Toufara bychom při dnešní vzpomínkové akci chtěli připomenout!Koncert Pavla Šporcla - fotogalerie:

Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla Koncert Pavla Šporcla


Interiér kostela - fotogalerie:

Interiér kostela Interiér kostela Interiér kostela Interiér kostela Interiér kostela


Milí přátelé,

omlouváme se, ale bohužel se nám z technických důvodů nepodařilo zajistit kvalitní fotografie večerní části benefičního setkání JEDEN Z NÁS, které bychom mohli umístit na web. Pokud by někdo mohl z večerní projekce a koncertu fotografie v dostatečné datové kvalitě poskytnout, budeme rádi za jejich zaslání na email nadačního fondu.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na další setkání s Vámi v Číhošti.

Sobotní večerní projekce byla ve spojení s krásnou hudbou i zpěvem, sama o sobě dalším autentickým a nevšedním zážitkem; také proto, že se odehrávala přímo v prostředí areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Představujeme Vám účinkující večerní části benefičního setkání alespoň malými medailonky.

Otakar Dušek

Otakar Dušek

Dramaturgem sobotního večerního komponovaného programu a iniciátorem návrhů propagačních tiskovin k benefičnímu setkání JEDEN Z NÁS byl přední světový medailér, výtvarník, grafik, pedagog a dokumentarista, držitel mnoha světových medailérských ocenění, pan Otakar Dušek.

Jeho díla jsou propojována se silnými lidskými příběhy a jsou vždy maximální autentická.

Medaile Otakara Duška jsou ve veřejných i soukromých sbírkách, např. ve sbírkách Václava Havla, Jeho svatosti dalajlámy, Billa Clintona či kambodžského krále.

Pro čihošťský sobotní večer je ale důležité připomenout, že Otakar Dušek je také autorem pomníku Josefa Toufara a Jana Palacha na zdi někdejšího Borůvkova sanatoria v Legerově ulici v Praze, ve kterém oba mučedníci zemřeli, a je také autorem projektu Elegie Toufarova kříže, k poctě Josefu Toufarovi při příležitosti 70. výročí jeho mučednické smrti.

Ema Hubáčková

Ema Hubáčková

Paní Ema Hubáčková je vynikající operní pěvkyně a hudební pedagožka z Hradce Králové. Ve svém repertoáru má kromě klasických operních děl i skladby z oblasti duchovní hudby.

Její láska k hudbě a opernímu zpěvu se projevovala od útlého dětství, kdy si už v pěti letech s oblibou pobrukovala Dvořákovu Rusalku, a tak jako sama byla pro hudbu nadšená už od dětství, dokáže v rámci svého pedagogického působení pro hudbu nadchnout mnoho dětí z Hradce Králové a okolí, pro které se pak hudba stává přirozenou součástí jejich života. Za svou dlouholetou práci obdržela titul Žena královéhradeckého regionu v Senátu Parlamentu České republiky a to v r. 2015.

Vladimír Župan

Vladimír Župan

je klavírní virtuos, hudební skladatel a pedagog, zasloužilý umělec státu Ukrajina. Jeho nahrávky můžete slyšet v Českém rozhlase i v České televizi.


Aktualizovaný podrobný program benefičního setkání JEDEN Z NÁS, 10.7.2021

16:00 – 18:00 Kostel Nanebevzetí Panny Marie otevřen k prohlídce a k soukromé modlitbě.
18:00 Houslový koncert Pavla Šporcla (na farním dvoře).
19:30 Mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie obětovaná za kněze Josefa Toufara a za zesnulou Janu Frankovou; celebruje P. Vladimír Záleský (uvedený čas zahájení mše svaté je pouze orientační a může být upraven v závislosti na čase ukončení koncertu).
20:30 – 21:30 Kostel Nanebevzetí Panny Marie bude po skončení mše svaté otevřen k prohlídce a k soukromé modlitbě.
21:30 – Videoprojekce dokumentaristy Otakara Duška a vystoupení operní pěvkyně Emy Hubáčkové za klavírního doprovodu Vladimíra Župana (na zahradě u kostela).
Během přestávek bude možné si na faře prohlédnout výstavu o životě P. Josefa Toufara nebo v obci Číhošť navštívit Hasičské muzeum a geografický střed České republiky.

Malé občerstvení na farním dvoře zajištěno.

Návštěvníků bude k dispozici i místní hospůdka.


Klauzury - pozvánka


Autorský střih: Elegie Toufarova kříže, Otakar Dušek

Autorský střih