
DOMOV MŮJ …
Sólový pořad Štěpána Raka ke stému výročí vzniku Československa
(délka cca 70-80 min, bez pauzy)
"Ve světě kytary jsou špatní kytaristé, dobří kytaristé, excelentní kytaristé a - Štěpán Rak." - John Botton, světoznámý novozélandský hudební kritik.
Úvodem pořadu zazní „Vzpomínka na Prahu“inspirovaná básní Vítězslava Nezvala „Sloky o Praze“ a závěrem symfonické básně Bedřicha Smetany „Vltava“.A právě „Vzpomínka na Prahu“ odstartovala dlouholetouúspěšnou pódiovou spolupráci Štěpána Raka s Alfredem Strejčkem, kteří letos oslaví 30 let společné umělecké činnosti. K 23 společným projektům můžeme přiřadit i tento, jehož iniciátorem a spoluautorem je opět Alfred Strejček.
Díky „Vzpomínce na Prahu“ byl v minulosti Štěpán Rak pozván do mnoha zemí světa včetně Austrálie a Nového Zélandu. Při této skladbě, která symbolizuje lásku k domovu, se nejen krajané, ale i on sám mnohdy neubrání dojetí.
V následující části koncertu provede Štěpán Rak instrumentální zpracování oblíbených písní našeho prvního presidenta T.G. Masaryka: "Ach synku, synku“ a„Teče voda teče“.
Podobným způsobem představí Štěpán Rak výběr z písní Karla Hašlera, například"Po starých zámeckých schodech", největší hit roku 1918 "Pětatřicátníci", "Vltavo, Vltavo" a "Vesničko maličká v údolí šumavském", kterou se Štěpán Rak naučil v roce 1992 od našich krajanů v Austrálii.
„Dobro a Zlo“ - kytarová kreace (původně pohádkový příběh zobrazující souboj dobra a zla) zpracovaná v kontextu dramatických událostí od vzniku Československa až po jeho rozdělení na dva samostatné státy. Součástí Československa byla v letech 1919-1939 Podkarpatská Rus, ze které pocházela biologická matka Štěpána Raka,Vasilina Slivková. Ta přišla se Svobodovou armádou z Buzuluku do Prahy, kde se jí Štěpán Rak 8.8.1945 narodil.Jako pocta zazní její oblíbená ukrajinská píseň.
Rok 1968 připomene slavná melodie Sulika, kterou Štěpán Rak žertem uvádí jako skladbu „v podání balalajkového souboru Štěpána Raka“.
Závěrečný blok:
K poctě Slovenska zazní instrumentálně zpracovaná slovenská lidová píseň „Ej, okolo Levoči“, dále pak původní Československá státní hymna: „Kde domov můj“ a „Nad Tatrou sa blýská“.
Vzhledem k rozdělení Československa bude tento blok končit kytarovými variacemi na oficiální českou národní hymnu (tato improvizace v závěru vyvrcholí unikátním zpracováním pro sólovou kytaru v orchestrálním zvuku).
Přídavek:
"Ta naše písnička česká" začne v podobě instrumentální a refrén vyvrcholí společným zpěvem.
Jedna z největších legend anglické kytary John W. Duarte (1919-2004) napsal o Štěpánu Rakovi: „Ludwig van Beethoven snil o kytaře jako o malém orchestru a tím, kdo jeho sen nejen naplnil, ale i překonal, je Štěpán Rak.“
FOTOGALERIE