.: AKTIVITY NADAČNÍHO FONDU :.


Benefiční koncert k příležitosti číhošťského posvícení

Ještě než pozveme naše dnešní hosty, chtěli bychom všem zpěvákům scholly moc poděkovat za celé jejich dnešní úžasné pěvecké vystoupení při mši svaté i za vstup před zahájením koncertu, kterým nás naladili do sváteční duchovní atmosféry ...

Havelské posvícení

Havel slaví svátek 16. října a s tímto jménem si nejčastěji vybavíme havelská posvícení.

Výraz „posvícení“ znamená totéž co „posvěcení“ kostela.
Výstavba kostela byla pro obec vždy mimořádnou událostí, neboť obyvatelé a lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí věnovali mnoho práce a dle možností i peněz na stavbu jako takovou. Církev sama kostely zpravidla nestavěla, ale po dokončení kostel převzala a od té doby se starala o jeho provoz i údržbu.
Po dokončení stavby se kostel hned nepoužíval pro účely bohoslužby.
Nejprve bylo třeba vyjmout kostel ze světské sféry slavnostním způsobem a posvěcením jej slavnostně vyčlenit pro služby Bohu.
Posvícení bývalo jedním z nejoblíbenějších svátků prostého venkovského lidu a zároveň oslavou ukončených prací na poli. Posvícení v Čechách a hody na Moravě se slavívaly na podzim, tedy v čase, kdy již byla úroda sklizena a bylo spoustu zásob čerstvé mouky, vajec, švestek na povidla a vykrmené husy na pekáč…ideální doba na posvícení.

Účinkujícími dnešního koncertu jsou Petr Špaček & band, zde je krátce představíme:

Petr Špaček, violoncellista, vítěz mezinárodní soutěže Českého rozhlasu, vystudoval violoncello v Bostonu, v USA, je jeden ze zakladatelů Prague Cello Quartet.
Jan Kubín - klávesy
Štěpán Váňa - kontrabas

Benefiční koncert - Petr Špaček a BANDKoncert Petr Špaček & band - fotogalerie:

Koncert Petr Špaček & band Koncert Petr Špaček & band Koncert Petr Špaček & band Koncert Petr Špaček & band Koncert Petr Špaček & band Koncert Petr Špaček & band